Cera trądzikowa – dlaczego Twoja pielęgnacja nie działa i jak to odwrócić?

Poznaj trzy najczęstsze błędy, które powodują, że cała reszta kuracji jest nieskuteczna...

Cera trądzikowa to coraz częściej występujący typ cery i pomimo ogromnej ilości porad i dostępnych produktów, to wciąż bardzo żywy i bolesny problem.

Dzieje się tak dlatego, że niestety część tych porad to nic innego jak powtarzane zabobony, a część kosmetyków na trądzik, to tylko skok na kasę osób, które chcą się go pozbyć.

Zebraliśmy tu trzy najczęstsze powody dlaczego Twoja pielęgnacja cery trądzikowej jest nieskuteczna. Czy to znaczy, że po ich zastosowaniu wyeliminujesz całkowicie problem? Niestety nie. 

Jednak zastosowanie się do naszych wskazówek sprawi, że Twoja pielęgnacja będzie znacznie bardziej kompletna, a co za tym idzie skuteczna i efektywna. Bowiem zastosowanie rad, które tutaj zawarliśmy wspomogą walkę z trądzikiem bez względu na jego podłoże.

Przestań używać produktów antybakteryjnych, które działają tylko na powierzchni

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej szkodliwych mitów, które są obecnie powtarzane to taki, że powinnaś korzystać z produktów antybakteryjnych, aby oczyścić skórę. Takie produkty nie tylko Ci nie pomagają, ale wręcz szkodzą. Przyjrzyjmy się kilku faktom:

  • Częste używanie środków antybakteryjnych powoduje, że bakterie stają się na nie odporne, a antybiotyki (w tym te stosowane przy ciężkich wersjach trądziku) przestają na niego działać. Szczególnie gdy używasz środków, które zabijają bakterie tylko częściowo.
 
  • Bakterie trądzikowe są bakteriami beztlenowymi, co znaczy że nie rozwijają się na skórze. Do ich rozwoju dochodzi jedynie w zapchanych mieszkach włosowych gdzie tego tlenu nie ma. Jednak większość produktów antybakteryjnych takich jak mydła, żele, toniki, itd. nie przenika przez skórę. Także bakterie trądzikowe nie tylko są bezpieczne, ale otrzymują wręcz “szczepionkę” w postaci lekkiego wystawienia na środki antybakteryjne.
 
 • Dodatkowo jeszcze żaden producent mydeł antybakteryjnych nie był w stanie udowodnić większej skuteczności swojego mydła od tego zwykłego. Biorąc to wszystko pod uwagę Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności zakazała dodawania kilkudziesięciu środków antybakteryjnych (lista wciąż rośnie) do ogólnie dostępnych produktów.
Produkty antybakteryjne jak mydła powodują, że trądzik staje się trudniejszy do wyeliminowania.

Nie lekceważ podrażnień i stanów zapalnych - cera trądzikowa jest na nie podatna

Skóra i jej wszystkie warstwy mają przede wszystkim funkcję ochronną. Jest to bariera, która ma zatrzymywać szkodliwe warunki środowiskowe – zanieczyszczenia, promienie słoneczne, bakterie, mikroby, itp. Robi to za pomocą gruczołów łojowych, które produkują sebum. 

Sebum – jest to olej, który w nadmiarze powoduje lepkość i świecenie buzi. Jednak gdy jest go za mało to cera się wysusza i przyspiesza się proces powstawania zmarszczek.

W chwili gdy skóra jest atakowana pojawia się stan zapalny, taki wewnętrzny alarm, który informuje ją, że musi się bronić ze wszystkich sił. W tym momencie zaczyna produkować więcej oleju, ale również zmienia jego skład na bardziej “agresywny”.

To powoduje, że naskórek “się zamyka” i przestaje przepuszczać składniki aktywne do środka. Wszystkie Twoje produkty na zmarszczki, poprawę wyglądu i jędrności są znacznie mniej skuteczne.

Także Twoje drogie kosmetyki na trądzik nagle stają się niemal bezwartościowe. Biorąc pod uwagę, że bardzo często cera trądzikowa to również cera wrażliwa, możesz zobaczyć jaki to problem.

Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, to taki stan zapalny może pojawić się przy każdej zmianie kosmetyku. Dlatego jeśli Twój nowy kosmetyk na trądzik nie działa, to powodem może być reakcja obronna Twojej skóry, a nie ponieważ “dałam się naciągnąć”. Daj mu co najmniej 2 tygodnie zanim z niego zrezygnujesz.

"Cera trądzikowa to często cera wrażliwa, podatna na stany zapalne. W tym momencie stosowanie składników aktywnych przestaje być skuteczne. Twarz się przed nimi broni."

Przestań niszczyć barierę ochronną skóry

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie Twoja skóra pełni głównie funkcję ochronną, ale nie jest w tym sama. Jej pierwszą linią obrony jest bariera hydrolipidowa i to właśnie ona chroni skórę przed wysuszeniem, zanieczyszczeniami powietrza jak i bakteriami.

Dopiero kiedy pierwsza bariera zawiedzie, to przesyłany jest sygnał do gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe zwiększają produkcję i Twoja twarz jest zalewana świeżą warstwą lepkiego oleju.

Cera trądzikowa, to cera bardzo wrażliwa, a stan zapalny powstrzymuje działanie składników aktywnych.

Najczęstsze objawy uszkodzenia bariery skóry to:

 • Podrażnienia
 • Zaczerwienienia
 • Stany zapalne
 • Utrata jędrności i nawodnienia skóry
 • Szary kolor cery
 • Wzmożona produkcja sebum
 • Wzmożona ilość bakterii i zmian trądzikowych

Bez niej cała walka z trądzikiem jest jak wycieranie mopem podłogi podczas deszczu, kiedy masz dziurawy dach. Dopóki nie wzmocnisz tej bariery, to cały czas będziesz się zmagać z powracającymi problemami.

Jak ją uszkadzasz? Wyciskając pryszcze, mocno szorując i wycierając twarz uszkadzasz ją mechanicznie. Jednak ponieważ bariera hydrolipidowa składa się niemal z tych samych składników co sebum, to za każdym razem jak pozbywasz się nadmiaru oleju, pozbywasz się też tej ochrony

Każde uszkodzenie bariery powoduje reakcję obronną – wzmożoną produkcję sebum i stan zapalny. To jest właśnie powód dlaczego u większości pielęgnacja cery trądzikowej jest skazana na porażkę. Sami atakujemy swoją skórę i dziwimy się, że się broni.

Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej

Tak jak napisaliśmy, bez względu jak obecnie wygląda Twoja pielęgnacja musisz zadbać o kilka aspektów:

 • Przede wszystkim wzmocnij barierę ochronną skóry, bez tego będziesz się jedynie kręcić w kółko.

 • Ogranicz środki antybakteryjne stosowane powierzchniowo na skórę – szczególnie te, które zawierają triclosan. Jest to składnik, który producenci nagminnie dodają do produktów, aby móc go reklamować jako antybakteryjny, a niestety popełnia wszystkie wymienione wyżej “grzechy”.

 • Zadbaj o to, aby w twojej szafce z kosmetykami do codziennej pielęgnacji znalazł się produkt o właściwościach przeciwzapalnych. Uspokoi skórę i sprawi, że podjęte przez Ciebie działania będą dużo skuteczniejsze.

Ten jeden produkt zadba o to wszystko - Niebieskie serum balansujące Ukviat

Jako główny składnik zawiera skwalan, który jest naturalnym budulcem sebum jak również bariery hydrolipidowej. To właśnie on odpowiada za to, że skóra jest miękka, delikatna i nawilżona. Jedyna różnica między skwalanem roślinnym zawartym w serum, a tym z Twojej skóry polega na tym, że się ten pierwszy się nie utlenia, przez co nie zapycha mieszków włosowych.

To tak jakbyś usunęła olej z twarzy, który zapycha pory i tworzy zaskórniki, a zastąpiła je czystym, świeżym, zdrowym i lekkim. Masz wszystkie zalety ochronne i nawilżające, ale pozbawione głównej wady, z którą borykają się posiadacze skóry trądzikowej.

Co więcej dzięki temu, że skóra widzi skwalan jako “produkt własny” pozwala mu (i składnikom aktywnym, które są z nim wymieszane) lepiej przenikać przez skórę, docierać głębiej i mocniej ją pobudzać do regeneracji.

Twarz zostaje nawilżona, a ponadto odbudowujesz barierę ochronną skóry.

Drugim jego składnikiem jest bardzo ekskluzywny olejek blue tansy o przepięknej barwie i zapachu (jest wykorzystywany także w aromaterapii ponieważ działa silnie uspokajająco). Olejek posiada silne właściwości przeciwzapalne i antyseptycznych. Dodatkowo działa antybakteryjnie, ale nie na powierzchni skóry, a wewnątrz niej.

Pamiętasz, że skwalan pozwala głębiej wnikać składnikom aktywnym? W tym przypadku pozwala przeniknąć olejkowi do miejsca problemu i właśnie tam powstrzymywać bakterie i stan zapalny. To powoduje, że skawalan jest wysoko skuteczny w pielęgnacji cery z wypryskami.

Mieliśmy możliwość go testować przez ostatnie kilka miesięcy i w naszym przypadku spełnił wszystkie pokładane w nim nadzieje.

Idealny kosmetyk, wszechstronnie wspierający walkę z trądzikiem i pielęgnujący cerę trądzikową.

Niebieskie serum balansujące Ukviat

Niebieskie Serum Balansujące - UKVIAT

Produkt, który świetnie wspomaga każdą pielęgnację cery trądzikowej, bez względu na jego podłoże. 

 • Zwalcza bakterie w mieszkach włosowych
 • Odbudowuje barierę hydrolipidową
 • Zwalcza stan zapalny
 • Reguluje produkcje sebum

Producent przekazuje 2% ze sprzedaży tego produktu na cele Fundacji MARE zajmującej się ochroną ekosystemów morskich.

Możesz za jednym razem zrobić coś dobrego dla siebie i dla planety.

Źródło:

Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Pozostańmy w kontakcie!

Chcesz dostawać informacje o promocjach? Zaciekawił Cię artykuł?Zapisz się na listę i upewnij się, że niczego nie przegapisz ;)
0
  Twój Koszyk