1. Używanie źle dobranych kosmetyków do swojej cery
Określenie swojego rodzaju skóry to jedna z najważniejszych lekcji, jakie możesz wyciągnąć, ponieważ pozwala ona stworzyć procedurę pielęgnacji dostosowaną do konkretnych potrzeb skóry. Jeśli nie używasz odpowiednich produktów dla swojej cery, możesz użyć formuł, które są zbyt ostre lub niewystarczające dla odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź nasz przewodnik po typach skóry 👉 tutaj.
2. Nie przeprowadzanie testu płatkowego

Testowanie kosmetyków na małym fragmencie skóry jest jedną z rzeczy, na które większość z nas nigdy nie zawraca sobie głowy, ale na dłuższą mete może zaoszczędzić Ci (i Twojej skórze) mnóstwa kłopotów. Wypróbuj produkt na małym fragmencie kawałku skóry na szczęce za uchem lub po wewnętrznej stronie ramienia.
3. Stosowanie produktów w niewłaściwej kolejności
Jeśli stosujesz produkty do pielęgnacji skóry w niewłaściwej kolejności, możesz zmniejszyć skuteczność ich formuł. Na przykład, jeśli stosujesz esencję do twarzy po kremie na noc, wszystkie te niesamowite (i drogie) aktywne składniki nie będą w stanie przeniknąć przez skórę i zostaną zmarnowane.
Ważne jest również, aby stosować toniki po oczyszczeniu, ponieważ toniki często mają zasadową bazę, aby przywrócić równowagę pH skóry. Pamiętaj, że pielęgnacja skóry to nauka, więc trzymaj się zasad!

4. Stosowanie zbyt dużej ilości produktu
Korzystanie z większej ilości produktów niż to konieczne niestety nie przyniesie żadnych dodatkowych korzyści dla skóry, a może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku – nie wspominając o tym, że będziesz szybciej zużywać swoje produkty. Trzymaj odpowiednie proporcje, a Twoja skóra będzie Ci wdzięczna.
5. Zbyt szybkie nakładanie kolejnych produktów, nie dając odpowiedniej ilości czasu na absorbcję poprzedniego kosmetyku
Jeśli śpieszysz się ze swoją rutynową pielęgnację skóry, możesz zaoszczędzić czas, ale zwiększysz również prawdopodobieństwo sklejania się kosmetyków w małe kulki, a przez to nie są wchłaniane. Zachowaj cierpliwość i odczekaj około 30 sekund, aby formuła wniknęła w skórę i poczyniła swoją magię :).
6. Zbyt częste mycie twarzy

Mycie twarzy częściej niż rano i wieczorem nie poprawi jej kondycji, a wręcz może zakłócić równowagę lipidowo-białkową skóry, osłabiając jej warstwę ochronną. To natomiast spowoduje, że bakterie będą w stanie przeniknąć przez skórę, zwiększając prawdopodobieństwo powstania trądziku i innych niedoskonałości skórnych. Częste mycie twarzy może również pozbawić skórę naturalnych olejków i potencjalnie ją odwodnić, a to może przyśpieszyć efekt starzenia się skóry.
W celu zminimalizowania efektu suchej skóry sprawdź nasz tonik.
7. Mycie twarzy gorącą wodą
Innym powszechnym błędem, jaki popełniają ludzie, jest mycie twarzy bardzo gorącą wodą, gdy powinno się ją spłukiwać letnią lub zimną. Jeśli woda jest zbyt gorąca, może pozbawić skórę naturalnych olejków, zakłócić, a nawet osłabić zewnętrzną warstwę skóry.